8251
 

تاریخچه :

پس از تاسیس شرکت کنترونیک در سال 1360، اولین آشنایی ما با سیستم های کنترل توربین، در همکاری با شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران در سال 1372 شکل گرفت. در پی این همکاری، سیستم کنترل یک دستگاه توربین سولتزر با استفاده از پی ال سی شرکت زیمنس SIMATIC S5-135U در ایستگاه رامهرمز نصب و راه اندازی گردید. این توربین با همان سیستم کنترل، همچنان در حال بهره برداری است.پس از اجرای موفقیت آمیز این پروژه، ساخت اولین سیستم کنترل کاملاً ایرانی، برای توربین های سولار و با استفاده از plc های کنترونیک طی قراردادی با شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران به شرکت کنترونیک واگذار گردید. این پروژه نیز با موفقیت انجام شد و بر روی توربین سولار مستقر در اشتهارد کرج نصب و راه اندازی شد.پس از 7 سال بهره برداری مطمئن از اولین سیستم کنترل کاملا ایرانی، کارفرما قراداد ساخت 12 دستگاه تابلوی کنترل plc برای توربین های تقویت فشارخط لوله شمال غرب ایران و 4 مجموعه سیستم کنترل ایستگاه های مربوطه را طی برگزاری مناقصه ای به کنترونیک واگذار کرد. این پروژه نیز طی یکسال انجام شد و کلیه توربین ها از سال 1384 در حال بهره برداری بوده اند.

8252

از ویژگی های مهم سیستم کنترل توربین سولار این است که علاوه بر سیستم کنترل PLC ساخت کنترونیک، کلیه یونیت های جانبی توربین شامل اقلام زیر نیز هم ساخت شرکت کنترونیک می باشند:

Vibration amplifier units
PT/GP Speed measuring units
Temperature measuring units
Monitoring systems

 

انواع سیمولاتورها

 
8273
 

سیمولاتور شماره 4

8274
 

سیمولاتور شماره 3

8275
 

سیمولاتور شماره 2

8276
 

سیمولاتور شماره 1

 
در تصویر زیر تابلوهای کنترل توربین های سولار سنتار (سه تابلوی وسط) به همراه سیستم کنترل ایستگاه (تابلوهای کناری چپ و راست) که در یکی از ایستگاه های تقویت فشار خطوط لوله منطقه شمال غرب نصب شده مشاهده میشود. در ساخت این سیستمهای کنترل از پی ال سی های کنترونیک PLC500 استفاده شده است.

 

نمای داخلی تابلوی کنترل توربین سولار سنتار با استفاده از PLC500 ساخت کنترونیک محصول سال 1382 که در خط شمالغرب نصب گردیدند.برای سیستم کنترل ایستگاه ها (Station Control System) نیز از همین plc با ساختار Redundant استفاده شد.

 

 

سیستم های جدید کنترل توربین با استفاده از PLC500 NSeries

پس از گذشت نزدیک به دو دهه از بکارگیری تابلوهای کنترل توربین با استفاده از دانش فنی کاملا ایرانی و تجربه های دیگر کارفرما با سایر پیمانکاران در بکارگیری تجهیزات خارجی، شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران متقاعد شد که بهترین نتیجه را از یستمهای کنترونیک گرفته است.در سال 1393 شرکت نفت سفارش خریدی برای 6 سری تابلوی کنترل توربین سولار ارائه نمود.از چند سال قبل از آن زمان، سری جدید پی ال سی های کنترونیک یعنی PLC500 Nseries به بازار عرضه شده بود. بنابراین در ساخت تابلوهای کنترل اخیر از محصولات جدید استفاده به عمل آمد.در تابلوهای جدید علاوه بر plc و منابع تغذیه، Signal Conditioner ها نیز با طرح ها و امکانات جدید بازسازی شدند. این تابلوها در همان سال در سه ایستگاه تقویت فشار منطقه اصفهان و در استان چهار محال بختیاری نصب و راه اندازی شدند.علاوه بر امکان بهره برداری توربین از کانکس محلی در کنار توربین ها، برای هر توربین یک کامپیوتر صنعتی نیز در اتاق کنترل نصب گردید تا بهره برداری از راه دور هم امکانپذیر گردد.

نمای داخلی تابلوی کنترل توربین سولار سنتار با استفاده از PLC500 Nseries ساخت کنترونیک

 

 

با توجه به خواسته کارفرما از پکیج مونیتورینگ WinCC در این پروژه استفاده شد که خود بیانگر انعطاف پذیری کنترلرهای کنترونیک و انطباق با تکنولوژی های مدرن جهانی است

 

 

ادامه مطالب کامل شود .

ادامه مطالب کامل شود .

 

انواع سیمولاتورها

 
8273
 

سیمولاتور شماره 4

8274
 

سیمولاتور شماره 3

8275
 

سیمولاتور شماره 2

8276
 

سیمولاتور شماره 1

 

این عنصر عنوان سفارشی است

8379
من یک بلاک متن هستم، روی دکمه ویرایش کلیک کنید تا این متن را تغییر دهید. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.